This website uses third party cookies to improve your experience. If you continue browsing or close this notice, you will accept their use.

Lista insegnamenti

Course syllabi and timetables will be made available during the selection period.

Selection period:

  • 27/06/2017 - 5/07/2017 bachelor's and single-cycle master's students
  • 28/06/2017 - 5/07/2017 master's students

  • Selection method: Web Self-Service
    Students must first choose a track (Economics, Finance, Management) and can then consequently select courses from other tracks as electives.
    Before selecting courses, students must pay close attention to:

    • syllabi
    • possible prerequisites
    • course timetables (avoid choosing conflicting lesson times)
    • semester

    Once the selection period closes, it will no longer be possible to modify choices.
    Courses will only be run if the minimum number of participants is reached. If the minimum is not reached, students will be contacted to make a second choice.
    Students that do not select courses by the deadline will be assigned a class schedule that cannot be modified.
    Students enrolled in Italian courses must choose at least one course offered in English.

    Videos from selected elective courses 2017-2018
    (other videos may be seen on relative syllabus pages)

    CodeCourseProfessorProgram
    T069An introduction to programming (python)
    • Colini Baldeschi Riccardo
    Program
    AC3Applied statistics and econometrics (Canale A)
    • Pozzi Andrea
    Program
    AC3Applied statistics and econometrics (Canale B)
    • Lach Saul
    Program
    AG7Capital markets
    • Vitale Paolo
    Program
    SAQComunicazione d'impresa e gestione risorse umane
    • Cocozza Antonio
    Program
    AG3Controllo di gestione
    • Bastia Paolo
    Program
    602Diritto bancario
    • Non assegnato
    Program
    T024Diritto di internet: social media e discriminazione
    • Falletta Pietro Santo Leopoldo
    Program
    766Diritto tributario (Canale A)
    • Salvini Livia
    Program
    766Diritto tributario (Canale B)
    • Castaldi Laura
    • Marchetti Fabio
    Program
    766Diritto tributario (Canale C)
    • Melis Giuseppe
    Program
    AT2Economia e gestione dei servizi di pubblica utilita'
    • Dandi Roberto
    Program
    A96Economia monetaria e creditizia
    • Marzioni Stefano
    Program
    AH5Economic growth and development
    • Battisti Michele
    • Iannaccone Roberto
    Program
    T059Elementary probability
    • Troiani Alessio
    Program
    T034Energy economics
    • Bollino Carlo Andrea
    • Polinori Paolo
    Program
    T001Entrepreneurship, innovation and technology
    • Souitaris Evangelos
    Program
    AQ7History of economic thought and policy
    • Cristiano Carlo
    • Fiorito Luca
    Program
    A07History of globalization
    • Toniolo Giovanni
    Program
    AA7International economics (Canale A)
    • Jona-Lasinio Cecilia Susanna
    Program
    AA7International economics (Canale B)
    • Manzocchi Stefano
    Program
    T021Law and economics (corporate and business law; antitrust and regulation) (Canale A)
    • Bruno Sabrina
    • Faella Gianluca
    Program
    T021Law and economics (corporate and business law; antitrust and regulation) (Canale B)
    • Segni Laura
    Program
    SD0Marketing industriale
    • Gregori Gian Luca
    Program
    AB2Markets and strategies
    • Devetag Maria Giovanna
    Program
    T044Mercato e disciplina della concorrenza
    • Non assegnato
    Program
    644Metodologia delle scienze sociali
    • Infantino Lorenzino
    Program
    570Organizzazione dei sistemi informativi aziendali
    • Non assegnato
    Program
    618Organizzazione e gestione delle risorse umane
    • Gabrielli Gabriele
    Program
    T055Politiche dell'unione europea
    • Monti Luciano
    Program
    T038Population environment and sustainibility
    • Di Paola Marcello
    • Golini Antonio
    Program
    T029Public economics
    • Brancati Emanuele
    • Meliciani Valentina
    Program
    T064Regressione e modelli di previsione
    • Storti Giuseppe
    Program
    SKZResponsabilita' sociale d'impresa
    • Gentile Valentina
    Program
    AL7Revisione, deontologia e tecnica professionale
    • Mechelli Alessandro
    Program
    T062Services marketing
    • Pozharliev Rumen Ivaylov
    Program
    365Sociologia economica
    • Fallocco Simona
    Program
    670Storia del pensiero economico
    • Di Taranto Giuseppe
    Program
    813Storia dell'impresa e dell'organizz.ne aziendale
    • Non assegnato
    Program
    AT3Tecniche di borsa
    • Boido Claudio
    Program
    T071Tecnologie digitali e cambiamenti organizzativi e sociali
    • Za Stefano
    Program
    T070The word economy since 1870
    • Toniolo Giovanni
    Program

    In 2017-2018, the follow courses will not be activated:

    CodeCourseProfessor
    602 Diritto bancario
    • Pellegrini Mirella
    T044 Mercato e disciplina della concorrenza
    • Pardolesi Roberto
    570 Organizzazione dei sistemi informativi aziendali
    • Federici Tommaso
    813 Storie dell'impresa e dell'organizzazione aziendale
    • Castronovo Valerio

    Courses that have reached 100 students are as follows:

    Code Course Professor
    T034 Energy Economics
    • Bollino Carlo Andrea
    AB2 Markets and strategies
    • Devetag Maria Giovanna
    644 Metodologie delle scienze sociali
    • Infantino Lorenzo
    670 Storia del pensiero economico
    • Di Taranto Giuseppe